Gümüş Takıların Temizliği

16/05/2017 0 Yorumlar

Kadın erkek fark etmeden herkes için kıymetli olan gümüş takılar ifade ettiği asil şıklık sebebiyle moda tarzlarından bağımsız şekilde belli bir dönemin değil, her devrin trendidir. Satın aldığınız ve aradan geçen yıllar boyunca da severek kullandığınız gümüş takılar, bu kıymetli metalin doğal yapısından kaynaklı olarak görünümünde değişiklikler meydana gelebilir. Oksitlenmeye bağlı kararmayı giderebileceğiniz temizlik ayrıca bakım açısından da önemlidir ve takılarınızı uzun seneler boyunca aynı şıklığıyla, severek kullanmaya devam etmenizi sağlayacaktır. Doğal bir maden olmasından ötürü saf gümüş havayla temas ettiği sürece, havada oksijenle reaksiyona girmesinden ötürü kararır.

 

 

Saf gümüş takıların havayla temas etmesinden ötürü kararması bazıları için görsel anlamda takının şıklığını arttıran bir olgu olarak kabul edilmesine rağmen herkesin aynı fikir olmadığı aşikâr. Gümüş takısının ilk günkü ışıltılı şıklığını geri kazanmasını arzu edenlerinse belli aralıklarla takıları silmesi ve parlatması gerekir. En baştan söylemekte yarar var ki, sizin için maddi değerinden çok manevi değere sahip olan kıymetli gümüş takılarınızın parlatılması için seçebileceğiniz en güvenilir yöntem; bu işi uzmanının eline bırakmaktır. Gümüşçüye gitmek yerine evinizde kendi başınıza, hele ki internette uzmanlığını dahi bilmediğiniz kişilerin paylaştığı kulaktan dolma bilgileri referans alarak girişeceğiniz temizlik ve parlatma işlemleri maalesef hüsranla sonuçlanabilir.

 

 

Hafta bir gümüş takılarınızı hafif nemli ancak temiz olmasına bilhassa dikkat etmeniz gereken, yumuşak dokulu ve organik yapılı bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Birkaç günde bir tekrarlanması gereken ve uzun süren, karmaşık bakım işlemlerini önerenler olmasına karşın bu tür gereksiz işlerle vakit kaybetmenize gerek yok. Haftalık, nemli bezle silmek suretiyle yapacağınız temizlik işlemi gümüş takılarınızın parlaklığını uzunca bir süre muhafaza etmesi için yeterli olur. Ancak uzun yıllar boyunca kullanılan ve kararmanın ileri boyutta olduğu saf gümüş takı çeşitlerinde bu tür yüzeysel temizlik işlemleri yeterli olmayabilir. Bu gibi takıların manevi değeri de yüksek olacağından olur olmadık yöntemlerle temizlik yapmaya çalışmak yerine uzmanından yardım almanız çok daha yararlı olacaktır.