Blog

Turkuaz (Firuze) Taşı Özellikleri Neler?

06 Ağustos 2019

Doğal taş çeşitleri incelendiğinde firuze taşının yerinin apayrı olduğunu görebilirsiniz. Muazzam bir güzelliğe sahip olan bu taş hem kadın hem de erkek aksesuarı üretiminde sıklıkla kullanılıyor. Kimileri firuze taşı ile dizayn edilmiş olan tasarımları güzel göründüğü için tercih ediyor, kimileri de  bu taşı enerjisinden kaynaklı faydalarından istifade etmek için tercih ediyor. Sonuç olarak firuze taşının her daim aksesuar yönetiminde popüler bir doğal taş olmaya devam edeceği aşikar.

Teşkilat-ı Mahsusa Ne Anlama Geliyor?

31 Temmuz 2019

Günümüzde halen gizemini koruyan ve var olup olmadığı uzun yıllardır tartışılan Teşkilat-ı Mahsusa, İttihat ve Terakki Cemiyeti bünyesinde kurulan bir gizli teşkilattır. Enver Paşa önderliğinde kurulan ve Binbaşı Süleyman Askeri tarafından yönetilen bu gizli teşkilat Türkçü ve İslamcı bir görüşe sahipti. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da çeşitli faaliyetlerde bulunan Teşkilat-ı Mahsusa’nın, 1911 yılından 1914 yılına kadar etkili olduğu düşünülüyor. 

Zülfikar Kılıcı Nedir?

26 Temmuz 2019

Zülfikar kılıcı Hz. Muhammed'in Hz. Ali'ye hediye etti ve ucunun 2 çatallı olduğu kılıçtır. Alevilik inancına göre Zülfikar kılıcı savaş öncesinde gökten indi. Ancak Zülfikar kılıcı sembolü ile dizayn edilen aksesuarlar günümüzde sadece alevi inancına sahip olanlar tarafından tercih edilmiyor. Çünkü yüzyıllardır Zülfikar kılıcı adaleti sembolize ediyor. Adalete önem verenler de aksesuar ve takı tercihlerini Zülfikar kılıcı figürünün kullanıldığı tasarımlardan yana yapıyor.

Gümüşler Nasıl Parlatılır?

02 Temmuz 2019

Gerçek gümüşün en bilinen özelliği kararıyor olmasıdır. Havada bulunan hidrojen sülfür ve kükürt gümüş tasarımlarda kararmaya neden olur. Bu nedenle gümüş takılarınızı düzenli olarak temizlemeniz ve kararmış görünümü ortadan kaldırmanız gerekiyor. Peki, evde kolaylıkla gümüş parlatma işlemini nasıl yapabilirsiniz? Bunun birkaç yolunu size detaylıca aktaracağız. Hangisini daha kolay bulursanız, uygulayabilir ve gümüş tasarımlara ilk günkü parlaklığını yeniden kazandırabilirsiniz. 

Gümüş Nerelerde Kullanılır?

02 Temmuz 2019

Altın ve bakırdan sonra keşfedilen, M.Ö. 3100 yıllarında Mısırlılar tarafından kullanıldığı bilinen gümüş, günümüzün en kıymetli materyallerinden biri konumundadır. Gümüşü ilk defa Romalıların işlemeye ve kullanmaya başladığı iddia ediliyor olsa da bunu kanıtlar nitelikte bir bulgu yok! Ancak Persliler ve Çinliler gibi pek çok uygarlığın gümüşü kullandığı ve işlemeyi de başardığı biliniyor. 

Gümüş Neden Kararır?

02 Temmuz 2019

Aksesuar sektöründe en çok kullanılan iki materyalden biri olan gümüş, altın ya da bakır gibi madenler ile kıyaslandığında ışığı çok daha net bir şekilde yansıtıyor. İşte bu nedenle altın kendini ön plana çıkarırken gümüş takılar takan kişiyi ön plana çıkarırlar. Ancak gümüşün en bilinen özelliği de kararmasıdır. Kararma, gümüşün doğasında vardır ve havada bulunan bazı bileşenler bu kararmaya neden olur.

Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?

02 Temmuz 2019

Eğer gümüş takılara ilgi duyuyorsanız, saf gümüş ve 925 sterling gümüşün birbirinden farklı olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Saf gümüş, adından da anlayabileceğiniz gibi % 99,9 gibi neredeyse tamamı gümüşten oluşan ve kalan çok küçük bir oranı bakır gibi farklı bir madenden oluşan gümüşlerdir. Gümüşün % 92,5 oranında bulunduğu ve kalan bölümünün de bakırdan oluştuğu gümüş ise 925 sterling gümüş olarak adlandırılır.

Gümüş Cilası Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmeli?

12 Nisan 2019

Gümüş takıların, süs eşyaları ve diğer eşyaların zamanla kararmaya başlaması nedeniyle temizlenmesi gerekebilir. Gümüş cilası nasıl yapılır, gümüş nasıl temizlenir bu konuda bilgi sahibi olunmalıdır.

Gümüş Nasıl Temizlenir?

11 Nisan 2019

Gümüş eşyalar, gümüş takılar, aksesuarlar zaman içinde toz, kir, ter gibi etkenlerden dolayı kararmaya başlar. Ayrıca sık kullanımdan ve gümüşün uygun olmayan koşullarda bulundurulması nedeniyle aynı etkiler görülebilir. Bu yüzden gümüş nasıl temizlenir, ne yapılmalı bilinmesi gerekir.

Gümüş Ayarı Nedir, Nasıl Oluşturulur?

11 Nisan 2019

Gümüş ayarında sert ve dayanıklı bir madde elde etmek ve kolay şekil vermek amacıyla değişiklikler yapılmaktadır. Gümüş ayarı nedir, gümüşten imal edilmiş olan bir eşyanın içerdiği gümüş oranını gösteren bir değerdir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.