Blog

Sıkça Tercih Edilen En Pahalı Tesbihler

01 Ekim 2019

Tesbihler Allah'ın sıfatlarını sayarken kullanılan, 33 ve 33’ün katları kadar boncuğun bir ipe dizilmesi ile oluşturulan aksesuarlardır. Sadece İslamiyet’te değil pek çok dilde tesbih bulunuyor. Ancak 11, 33 ve 99 adet  boncuktan oluşanları Müslümanlar kullanıyor. Namazı tamamlıyor  olması da Müslümanlar için tesbih çeşitlerini çok daha önemli kılıyor.

Değerli Doğal Taş İsimleri ve Faydaları

30 Eylül 2019

Doğada yüzyıllar içerisinde kendiliğinden oluşan ve hem güzelliği hem de sahip olduğu özelliklerle  ön plana çıkan doğal taşlar aksesuar yapımında da sıklıkla kullanılıyor. Bazı doğal taşların sahip olduğu özellikler ve enerjisi insanlar üzerinde de etkili olabiliyor. Takı tasarımlarında en çok kullanılan doğal taşlar ve özelliklerine hemen göz atın!

“Edeb (Edep) Ya hu!” Anlamı Nedir?

24 Eylül 2019

Son yıllarda erkekler için dizayn edilen gümüş yüzüklerde sıklıkla kullanılan Edeb Ya Hu ne anlama geliyor? Çok sayıda kişi bunun anlamını merak ediyor. Bu ifadede kullanılan “edeb” ahlaklı olmak, terbiyeli olmak ve nezaket anlamlarını taşıyor.

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

09 Eylül 2019

Evlilik yolunda atılan ilk adım nişandır. Çiftler nişanlandığında evlilik yolunda olduğunu göstermek amacıyla nişan yüzüğü takarlar. Bu yüzük aynı zamanda çiftlerin birbirine ömürlerine hep bir arada geçirme sözü verdiklerinin bir nişanesidir.  Gençler günümüzde nişanlandıklarında nişan yüzüklerini hangi parmaklarında takmaları gerektiği konusunda kararsızlık yaşayabiliyorlar. Bu nedenle nişan yüzüğü hangi parmağa takılır sorusu da özellikle nişan ve düğünlerin sık yapıldığı yaz aylarında daha fazla gündeme geliyor.

Kaplan Gözü Taşı Faydaları

09 Eylül 2019

Kaplan gözü taşı doğal taşlar arasında en kıymetli olanlardan biridir. Aksesuar yapımında sıklıkla kullanılan bu taş aynı zamanda tesbih imalatında da en popüler materyallerden biri oluyor. Bu taşla hazırlanan tesbihler de kaplan gözü tesbih adıyla anılıyor. Ayrıca dünyanın pek çok ülkesinde kaplan gözü tesbihlerin büyük bir ilgi gördüğünü de belirtmek lazım.

Takıda Vav Harfinin Anlamı

09 Eylül 2019

İslami anlamı olan figürlerin kullanıldığı aksesuarlar son dönemde daha fazla ilgi görmeye başladı. Bu aksesuarları kullanmayı sevenler in favorilerinden biri de elif ve vav figürü ile dizayn edilen tasarımlar oluyor. Peki, takıdaki vav harfi ne anlama geliyor? Vav figürüne biraz daha dikkatli bakıldığında  secde eden insana ve aynı zamanda bebeklerin anne karnındaki duruşuna çok benzediğini görebilirsiniz. Bu nedenle tasavvufta vav figürü her daim ayrı bir önem taşır.

Akik Taşının Özellikleri Neler?

29 Ağustos 2019

Adını Sicilya’daki Achates Nehri’nden alan akik taşı takı ve aksesuar yapımında en çok kullanılan taşların başında geliyor. Sadece sıra dışı bir güzelliğe sahip olması ile değil yaydığı enerji ile de en önemli doğal taşlar arasında yer alan akik taşı pek çok farklı renkte de olabiliyor. Mavi, siyah, yeşil, kızıl ve mor  doğada en çok bulunan renklerdir. Bu renklerin tamamı aksesuar tasarımlarında kullanılıyor. 

Ametist Taşının Faydaları ve Özellikleri

29 Ağustos 2019

Doğal taşlar arasında yeri her daim ayrı olan ametist taşı sadece rengi ile değil yaydığı enerji ile de diğer doğal taşlardan ayrılıyor. Çok sayıda kişinin aksesuarlarında özellikle olmasını istediği ametist taşı eski dönemlerde özelliklerinden faydalanılan bir taştı. Yunan mitolojisinde sarhoş etmeyen taş olarak geçen ametist, o dönemlerde şarabın sarhoş etmemesi için şarap kadehi yapımında en çok kullanılan malzemeydi. İçerisinde demir de barındıran bu taşın sıra dışı bir renge sahip olması da dikkat çekiyor. 

Turkuaz (Firuze) Taşı Özellikleri Neler?

06 Ağustos 2019

Doğal taş çeşitleri incelendiğinde firuze taşının yerinin apayrı olduğunu görebilirsiniz. Muazzam bir güzelliğe sahip olan bu taş hem kadın hem de erkek aksesuarı üretiminde sıklıkla kullanılıyor. Kimileri firuze taşı ile dizayn edilmiş olan tasarımları güzel göründüğü için tercih ediyor, kimileri de  bu taşı enerjisinden kaynaklı faydalarından istifade etmek için tercih ediyor. Sonuç olarak firuze taşının her daim aksesuar yönetiminde popüler bir doğal taş olmaya devam edeceği aşikar.

Teşkilat-ı Mahsusa Ne Anlama Geliyor?

31 Temmuz 2019

Günümüzde halen gizemini koruyan ve var olup olmadığı uzun yıllardır tartışılan Teşkilat-ı Mahsusa, İttihat ve Terakki Cemiyeti bünyesinde kurulan bir gizli teşkilattır. Enver Paşa önderliğinde kurulan ve Binbaşı Süleyman Askeri tarafından yönetilen bu gizli teşkilat Türkçü ve İslamcı bir görüşe sahipti. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da çeşitli faaliyetlerde bulunan Teşkilat-ı Mahsusa’nın, 1911 yılından 1914 yılına kadar etkili olduğu düşünülüyor. 

1 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.